Jak urządzić pokój lub kącik dziecięcy?

Przyszli rodzice zastanawiają się, jak zaprojektować pokój lub kącik noworodka, aby był wygodny, funkcjonalny i stymulował jego rozwój. Jeśli chcesz poznać najważniejsze zasady, zapraszam do lektury!

Urządzanie pokoju dla naszego dziecka nie jest taką prostą sprawą, jakby się mogło wydawać. Musimy pamiętać, że nie będzie to tylko miejsce do spania, ale również źródło doświadczeń, doznać, miejsce, w którym nauczy się wykonywać pierwsze gesty i wypowie pierwsze słowa. Wszystko będzie dla niego nowe i im więcej zobaczy, dotknie, usłyszy, tym lepiej będą się rozwijały jego zmysły.

Pierwsze miesiące

W pierwszych miesiącach życia najczęściej dziecko śpi w sypialni rodziców. Dzięki temu można je o każdej porze obserwować, czuwać i zaspokajać wszystkie jego potrzeby, takie jak karmienie na żądanie, przewijanie, tulenie, gdy zapłacze.

Pokój lub kącik dla dziecka

Czwarty miesiąc życia to zwykle najlepszy czas, aby malec miał już swoje łóżeczko ustawione na własnym terytorium. Jest to oczywiście sprawa indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Niektórzy rodzice decydują się na przeniesienie dziecka do swojego łóżeczka dopiero po zaprzestaniu karmienia naturalnego.

Jeśli się na to decydujemy to najlepiej będzie, jeśli przygotujemy dziecku osobny pokój, w którym oprócz łóżeczka zmieści się komoda do przewijania, półki na kosmetyki i zabawki. Nie musimy stawiać w pokoju dziecięcym wielu mebli bo mogą one stanowić zagrożenie dla raczkującego, a później stawiającego pierwsze kroki malucha. Są one również niewskazane ze względu na gromadzący się kurz.

Nie zawsze jednak mamy możliwość przygotowania osobnego pokoju. Jeśli tak jest to przygotujmy dziecku w naszej sypialni osobny kącik. Może być lekko odgrodzony, aby zapewnić i nam, i dziecku trochę intymności.

Zdrowy sen

Kołyska, łóżeczko, wózek czy specjalny kosz? To, co będzie odpowiednie dla jednego dziecka, niekoniecznie „spodoba” się innemu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się w pierwszych tygodniach kosz i kołyska. Nie są zbyt wielkie, zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, a poza tym, dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, można je w ciągu dnia bez problemu przetransportować w inne miejsce.

Jeśli nie zdecydujemy się od razu na łóżeczko, powinniśmy się w nie zaopatrzyć, gdy niemowlę będzie w 3.-4. miesiącu. Wtedy maluch zaczyna energicznie ruszać rączkami i nóżkami oraz przewraca na brzuch, więc kosz lub kołyska byłyby niebezpieczne.

Łóżeczko powinno mieć regulowaną wysokość materaca, a odległość między szczebelkami powinna umożliwiać swobodną obserwację otoczenia, ale nie być za duża, aby malec nie mógł przecisnąć przez nie głowy.

Materacyk nie powinien być zbyt miękki, a wezgłowie łóżeczka należy wymościć do wysokości 10-12 cm, aby dziecko nie uderzało o szczebelki.

Łóżeczko nie powinno być ustawione w pobliżu kaloryfera!

Inne pomocne sprzęty

  • przewijak, czyli komoda z nakładką do przewijania lub dedykowany mebel do przewijania, z głębokim miejscem do leżenia i zabezpieczeniami,
  • „niania elektroniczna”,
  • wygodny i komfortowy fotel do karmienia,
  • rolety okienne, zapewniające odpowiednią ilość światła (lub ciemność),
  • koszyk na pranie, najlepiej w pobliżu przewijaka,
  • torebki oraz kosz na zużyte pieluszki,
  • pojemniki do przechowywania kosmetyków.

Kolory w pokoju

Pokój powinien być jasny i przestronny. Najlepiej wybrać pastelowe kolory i meble o obłych, przyjaznych kształtach. Maluszek powinien się w nim czuć swobodnie i bezpiecznie.

Pamiętajmy, że pokój dziecięcy to nie tylko miejsce odpoczynku, ale także źródło inspiracji i nowych doświadczeń. Dlatego tak ważny jest dobór mebli w przyjaznych, pastelowych kolorach.

Wywietrzony i czysty

Pokój lub kącik dla dziecka powinien mieć okno, aby w każdej chwili można go było przewietrzyć. Musimy zadbać o to by łóżeczko naszego dziecka nie stało w przeciągu. Podłoga powinna być wykonana z surowca łatwego do czyszczenia (np. drewna). Nie zalecane są dywany lub wykładziny, na których osadza się kurz – źródło chorób układu oddechowego i alergii. Pamiętajmy, że w miejscu, w którym przebywa dziecko, nie wolno palić papierosów!

Stała temperatura i wilgotność

Idealna temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa noworodek czy niemowlę, to 20-22 st. C. Jest to temperatura, do której również my, dorośli jesteśmy przyzwyczajeni. W upalne dni, można uruchomić wentylator, ale nigdy nie kierować powiewu bezpośrednio na dziecko.

Pościel i ubranka do spania wybieramy w zależności od pory roku, z cieplejszej bawełny zimą i przewiewne latem.

Ważną rolę odgrywa wilgotność powietrza. Zimą, gdy grzeją kaloryfery, warto położyć na nich mokre ręczniki, a niedaleko łóżeczka ustawić pojemnik z chłodną wodą. Możemy również kupić nawilżacz powietrza.

Światło dzienne i wypoczynek

Światło dzienne to najlepsze oświetlenie dziecięcego pokoju. Wieczorem jednak pokój powinna oświetlać odpowiednia lampa. Lampa powinna być stabilna i nie zawierać zbyt dużo okablowania. Najlepsze jest rozproszone i ciepłe światło. Światło powinniśmy zapalać jedynie podczas karmienia i nie przyzwyczajać dziecka do spania przy zapalonym świetle.

Zapraszam Cię również do zapoznania się z listą rzeczy, które według mnie powinny znaleźć się w domowej wyprawce naszego malucha: „Na co warto wydać pieniądze, czyli domowa wyprawka dla maluszka” oraz jak skompletować wyprawkę do szpitala: „Co zabrać ze sobą do szpitala, czyli wyprawka dla mamy i maluszka”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o