Jak się przeprowadzić i nie rozwieść?

Przeprowadzka to dla większości związków sprawdzian. Natłok obowiązków i goniący czas, a przy tym niedostateczna komunikacja, może skończyć się fatalnie. Jak temu zaradzić i co zrobić, aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu?

Jako że właśnie z mężem przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, chciałam podzielić się z Tobą swoimi pomysłami na to, jak zaplanować przeprowadzkę, aby przebiegła sprawnie i bez uszczerbku na związku.

Musisz się jednak przygotować na to, że może nie być kolorowo, kiedy w grę wchodzi czas, pieniądze i nerwy. Wtedy nawet najbardziej wzorowy związek, może przeżyć kryzys. Nie będę ukrywać, my kłóciliśmy się kilka razy dziennie, nawet o błahostki. Kiedy taka kłótnia się zdarzy, zalecam szczerą i spokojną rozmowę i szybkie pogodzenie się, bo przecież czas goni.

1. Dobry plan to podstawa!

Żeby nie było niejasności, ustalcie wspólny i zrozumiały dla obojga plan działania. Bardzo Wam to ułatwi pracę i unikniecie zbędnych nieporozumień. Powinien zawierać harmonogram działań: dzień i godzinę rozpoczęcia przeprowadzki, planowany dzień zakończenia, czy będziecie korzystali z pomocy innych, np. firmy przeprowadzkowej, pani sprzątającej, znajomych, rodziny itd.

Pamiętaj, że nawet gdy będziecie mieli dokładny plan działania, jest prawie pewne, że zdarzą się sytuacje, których nie braliście pod uwagę. Wtedy nie traćcie czasu na irytację i denerwowanie się, tylko szybko wprowadźcie zmiany do swojego planu i działajcie dalej.

2. Zarezerwujcie wcześniej firmę przeprowadzkową.

Ustalcie czy usługa jest z wniesieniem. Jeśli macie za mały samochód do przewożenia lub po prostu chcecie załatwić przeprowadzkę jednym transportem, znajdźcie i skontaktujcie się z wyprzedzeniem z firmą świadczącą usługi przeprowadzkowe. Jeśli zrobicie to na spokojnie, a nie na wariata, będziecie mieli możliwość porównania cen poszczególnych firm i „zaklepania” sobie terminu.

3. Zróbcie selekcję ubrań, książek i pozbądźcie się ich przed przeprowadzką.

Według mnie, jeden z ważniejszych punktów! Nie ma sensu przewozić niepotrzebnych rzeczy do nowego mieszkania. Jeśli przez dwa lata nie nałożyłaś tej bluzki to prawdopodobieństwo, że będziesz ją jeszcze nosiła jest znikome. Tyczy się to także rzeczy partnera. Te w dobrym stanie oddajcie potrzebującym lub sprzedajcie, a te nienadające się już do niczego bez skrupułów wyrzućcie! Może w tej kwestii pojawić się między Wami konflikt, każde z Was jest przywiązane do swoich rzeczy. Spójrzcie na wszystko chłodno i wybierzcie razem lub osobno niepotrzebne rzeczy.

4. Zaopatrzcie się wcześniej w kartony, markery, taśmę, nożyczki, nożyk, gazety, worki, folię bąbelkową.

Umówcie się z panią z pobliskiego spożywczaka, żeby odkładała wam kartony i odbierajcie je cyklicznie. Zgromadźcie też wcześniej akcesoria potrzebne do pakowania, wtedy nic Was w trakcie nie zaskoczy.

5. Spakujcie wcześniej rzeczy rzadko używane, zaoszczędzicie czas.

Są takie przedmioty, których na pewno w ciągu kilku dni przed przeprowadzką nie będziecie używać, np. ubrania na inną porę roku, kołdry dla gości, robot kuchenny. Warto je spakować i opisać wcześniej, będziecie mieli o kilka rzeczy mniej do zapakowania.

6. Zróbcie plan rozstawienia mebli w nowym mieszkaniu.

Jeśli planujecie zabrać meble ze starego mieszkania, ustalcie wcześniej, gdzie będą się znajdowały w nowym. Osoby, które je przyniosą będą mogły ustawić je od razu w odpowiednich pomieszczeniach.

7. Pakujcie rzeczy z każdego pomieszczenia po kolei i dokładnie opisujcie kartony, z jakiego pokoju pochodzą i co zawierają.

Takie pakowanie i oznaczanie kartonów z poszczególnych pomieszczeń będzie bardzo pomocne. W nowym mieszkaniu będziecie mogli je od razu postawić w odpowiednich pomieszczeniach. Zaoszczędzi to Wam widoku zagraconego po sufit jednego pokoju. Uwierzcie, że po takim widoku można się załamać!

8. Zróbcie listę kartonów podzieloną na pomieszczenia i ich zawartość.

Wiedza ta pomoże Wam rozplanować pracę, będziecie wiedzieli, od których kartonów zacząć rozpakowywanie, a które mogą poczekać.

9. Małe rzeczy pakujcie najpierw.

Aby zaoszczędzić miejsce, możecie pakować je do dużych np. kubki do garnków lub misek. Zacznijcie od pakowania ramek ze zdjęciami, porcelanowych słoników na szczęście oraz innych bibelotów. Możecie wkładać je do większych przedmiotów. Nie dość, że jest to oszczędność miejsca to od razu będziecie mieli poczucie, że w pokojach ubywa rzeczy.

10. Pozostawcie wiszące ubrania na wieszakach.

Nie ściągajcie ich, tylko zapakujcie w duże worki, które będą pełniły rolę pokrowców. Później będziecie mogli od razu je powiesić w nowej szafie.

11. Przygotujcie torbę z wygodnymi rzeczami do sprzątania.

Pracy będzie sporo, więc jeśli nie chcecie tracić czasu na przekopywanie się przez worki lub kartony w poszukiwaniu rzeczy do sprzątania, zróbcie to wcześniej!

12. Przygotujcie torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami na wieczór i następny dzień.

W torbie powinny się znaleźć Wasze ubrania do spania i do chodzenia na następny dzień, kosmetyki, ładowarki do telefonów, podstawowe naczynia, a także leki, które zażywacie i apteczka na wszelki wypadek.

13. Zróbcie podstawowe zakupy spożywcze.

Żebyście nie musieli na dłuższy czas przerywać pracy, kupcie napoje, przekąski i owoce, a także proste produkty na obiad, kolację oraz śniadanie następnego dnia po przeprowadzce.

14. Laptopy, aparaty, przedłużacze i inne kable zapakujcie oddzielnie.

Wartościowe sprzęty warto przewozić w osobnych torbach lub kartonach i mieć je pod kontrolą.

15. Najpierw zajmijcie się rozpakowaniem kuchni i sypialni.

Po wyczerpującej pracy, będziecie mogli szybko coś przekąsić, położyć się i odpocząć.

16. Jeśli macie dzieci, zaangażujcie je do pomocy lub jeśli to nierealne, oddajcie na przechowanie dziadkom.
17. To samo tyczy się zwierzaków, na czas przeprowadzki, znajdźcie im jakieś schronienie.
18. Korzystajcie z zaoferowanej przez rodzinę i przyjaciół pomocy, przeprowadzka pójdzie sprawniej, a później będziecie mogli wspólnie się cieszyć sukcesem.

My przeprowadzaliśmy się sami i teraz żałujemy tej decyzji. Warto dać sobie pomóc!

19. Pamiętajcie o posprzątaniu starego mieszkania.

Zostawcie w nim niezbędne środki czystości, nie będziecie musieli ich ze sobą przywozić. Nie zapomnijcie opróżnić lodówki i zabrać wszystkich rzeczy.

Uff… łatwo nie było. Przeprowadzki nie należą do moich ulubionych zajęć. Przez te dni zastanawiałam się, dlaczego nie istnieje jakiś sposób teleportacji, żeby np. po pstryknięciu palcem, wszystkie rzeczy znalazły się w nowym mieszkaniu. Teraz moje marzenie nieco zmodyfikowałam i bardzo bym chciała, żeby po pstryknięciu palcem, wszystkie rzeczy rozpakowały się same i ulokowały w odpowiednich miejscach. Ach… marzenia 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić własne mieszkanie i przeczytać o naszych perypetiach związanych z zakupem, zapraszam na wpisy: „Kupujemy własne „M” – wskazówki krok po kroku – cz. I” oraz „Kupujemy własne „M” – wskazówki krok po kroku – cz. II”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
2 lat temu

tytuł trochę śmieszny, ale niestety prawdziwy haha :)) u nas na szczęście nie było z tym aż tyle kłopotów, bo skorzystaliśmy z firmy transportowej WIKI transportprywatny.com , więc było o wiele łatwiej, ale i tak kupa roboty z tym.

Ania
Ania
1 rok temu
Reply to  Gosia

Też korzystałam z ich usług, zresztą po przeczytaniu tego artykułu i komentarza. Skutek taki, że się przeprowadziłam i nie rozwiodłam, więc albo dobry wpis, albo dobra firma ;p

Weronika
Weronika
1 rok temu

No głupio by się było rozwodzić, jeśli przeprowadzamy się dopiero 3 miesiące po ślubie 😛 Ale ja podczas przeprowadzki robię się nerwowa, więc mój mąż wynajął WIKI Transport, żeby w ogóle przetrwać cały proces. Nic nie jest uszkodzone, wszystko poszło sprawnie, zaoszczędzili nam nerwów zdecydowanie.

Madzialena
Madzialena
1 rok temu

Sama sobie zadawałam to pytanie kilka lat temu, kiedy przeprowadzka zwaliła nam się na głowę ;P Bałam się że damy sobie rady z tak dużą ilością rzeczy, a tu przecież trzeba jeszcze myśleć o stu innych sprawach… Podobnie jak komentujący poniżej (Gosia) też trafiliśmy na firmę przeprowadzkową WIKI i szczerze mówiąc… gdyby nie oni to nie wiem jak ta przeprowadzka by się skończyła. Korzystajcie z firm transportowych ludzie!

Joanna
Joanna
1 rok temu

hahaha! w punkt! W dużych miastach może przechowac rzeczy w magazynie, nam pomogło Less Mess Storage i jesteśmy razem już 2 lata od przeprowadzki 😉